تعریف چاپ دیجیتال

چاپ فرآیندی است که توسط آن نقش یا اثری را بر روی سطحی ایجاد و تکثیر می نمائیم که این سطح می تواند کاغذ- مقوا- سلفون- پلاستیک و … باشد. واژهٔ چاپ و صورت قدیمیتر آن «چهاپ» را برگرفته از واژهٔ مغولی چاو دانسته اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت بهعنوان مترادف آن به کار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقشهای دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط ها، تصویرها، و… به وسیلهٔ انداختن اثر این نقش ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته میشود.

در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیک های چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشهای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت میگیرد.

چاپخانه نیز در لغت به معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه خانه بهعنوان مترادف آن بهکار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهدهٔ انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام میگیرد. امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت های اداری و حکومتی را شامل میشود

مفهوم فرآیند چاپ دیجیتال چیست؟  یک روش مناسب برای توصیف آن می تواند استفاده از واژه های «کیفیت بالا در چاپ دیجیتال» یا همان “High quality digital printing” باشد. این عبارت در واقع معرف عناوین یک مبحث پیچیده است و برای تمرکز بر روی موضوع، این کتاب  به ما کمک می کند. بنابراین اجازه دهید تا عبارت فوق را به اجزای کوچکتری تفکیک کنیم. این روش شاید شبیه یک تمرین ابتدایی باشد، اما درک موضوعی که می خواهیم وارد آن شویم، بسیار اهمیت دارد.

کیفیت بالای چاپ دیجیتال

کیفیت بالا یعنی چیزی  بهتر از حد معمولی  یا بالاتر از حد عادی و متوسط. این واژه برای چاپ معمولی به کار نمی رود،  یلکه در  یک سطح و لایه بالاتر است. کیفیت بالا یا High Quality بیشتر در زمینه هنر استفاده می شود.( کیفیت عکس  یا Photo Quality عبارت دیگری است که اغلب در رابطه با چاپ جوهر افشان همین معنی را دارد.)

 البته صحبت درباره هنر تا حدودی سلیقه ای است. هزاران سال است که مردم در رابطه بات تعریف هنر بحث و گفتگو می کنند، اما یقیناً در این جا پایان نمی یابد. ما واژه های «کیفیت بالا» و «هنر» را در کنار هم قرار می دهیم، بنابراین در خط مشی ما هنر توسط عکاسان و هنرمندان- آن ها می توانند یکی باشند، در این جا گاهی این دو در کنار هم به کار می روند- به عنوان یک سرگرمی  یا یک موضوع فرعی  به وجود می آید. به عبارت دیگر، اثر هنری چیزی است که بر دیوارها آویخته شده یا به هر شکلی نمایش می یابد و مورد تحسین و تمجید قرار می گیرد. حتی خرید و فروش می شود و مهم تر از همه تماشاگران آن می توانند با توجه به طرز تفکر و احساس خود،  یک ارتباط عاطفی و حسی  با هنرمند برقرار کرده و از خط مشی های هنری و برجسته الهام بگیرند.

 دنیای تجارتی هنر که شامل زمینه های طراحی، گرافیک، آگهی تبلیغات، ارتباطات بازاریابی، فروش و تصویر پردازی تجارتی می شود. در اوج قرار گرفته ولی در این جا موضوع اصلی قلمداد نمی شود. ما زمان زیادی را روی فناوری های چاپ دیجیتال که به علایم و تابلوهای تبلیغاتی، آگهی های وسایط نقلیه، تصاویر مربوط  به وقایع و رویدادها و بروشورهای بازرگانی و تجارتی اشاره دارند، صرف نمی کنیم. هدف و اولویت این کتاب  روی فضایی نیست که در آن فناوری های تجارتی برای ایجاد آثار هنری با کیفیت استفاده می شود.